Η ιστορία του κτιρίου

Υπάρχουν δυο εκδοχές για την αιτία ανέγερσης του. Η πρώτη ότι χτίσθηκε για να χρησιμοποιηθεί ως τουρκικό σχολείο στα τέλη του 19ου αιώνα, για τις ανάγκες των παιδιών της εποχής. Η άλλη ότι ήταν το νέο νοσοκομείο της πόλης επί τουρκοκρατίας.

Όταν κτίστηκε ήταν έξω από τη πόλη, στο βόρειο τμήμα αυτής και δίπλα στο ρέμα Βανικιώτη, στο δρόμο προς τον βουλγαρικό οικισμό Ντάμια. Σήμερα βρίσκεται στη συμβολή κεντρικών αρτηριών που σχηματίζουν μπροστά του μια πλατεία. Το 2005 γκρεμίστηκε ένα τμήμα στην ανατολική πλευρά του κτιρίου λόγω διάνοιξης του δρόμου για την Εγνατία. Ακόμη είναι σίγουρο ότι χρησιμοποιήθηκε ως νοσοκομείο από την απελευθέρωση της πόλης μέχρι το 1974.

Αρχές του 1975 μέχρι το 2002 το κτίριο χρησιμοποιήθηκε ως Σχολή Νοσηλευτικής. Έκτοτε εγκαταλείφτηκε στην τύχη του μέχρι τις εξαγγελίες για αναπαλαίωση του για σχολικές ανάγκες.

ΠΑΛΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

Έτσι από τη σχολική χρονιά 2015-2016 άνοιξε τις θύρες του και φιλοξενεί το Μουσικό Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης