Εκπαίδευση και Βιωματική προσέγγιση Α΄ Βοηθειών στο Μουσικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης.

Ένα ιδιαίτερο εργαστήρι εκπαίδευσης Α’ βοηθειών για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά (σχ έτη 2021-2022 & 2022-2023)  στο Μουσικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης, σε συνεργασία με τον ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΡΥΘΡΟ ΣΤΑΥΡΟ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ. Το βιωματικό αυτό εργαστήρι  πραγματοποιείται  στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής και συμμετέχουν όλες οι μαθητές /τριες του Σχολείου.

Σκοπός: Να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές την αξία παροχής Α΄ βοηθειών και να γνωρίσουν το σωστό τρόπο παροχής Α’ βοηθειών, έτσι ώστε να είναι σε θέση να προσφέρουν βοήθεια σε περίπτωση ανάγκης.

Διδακτικές ενότητες

Καρδιο-αναπνευστική αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ) (πρακτική εφαρμογή ΚΑΡΠΑ)

Βασικοί  τραυματισμοί στο σχολείο

Ηλεκτροπληξία , ασφυξία, αιμορραγίες, εγκαύματα, δηλητηριάσεις, τσιμπήματα εντόμων, είσοδος ξένου σώματος και δαγκώματα ζώων