Βιωματικό εργαστήρι με τίτλο  Citius, Altius, Fortius

O κλασικός αθλητισμός είναι από τα πιο αγαπημένα αθλήματα των φιλάθλων γιατί, εκτός των άλλων, περιλαμβάνει ένα μεγάλο αριθμό αγωνισμάτων με διαφορετικά χαρακτηριστικά (δρόμοι ταχύτητας με ή χωρίς υπερπήδηση εμποδίων, δρόμοι αντοχής-ημιαντοχής, άλματα, ρίψεις και κάποια αγωνίσματα συνεργασίας όπως οι σκυταλοδρομίες).

Για το σχολικό έτος 2021-2022 στο Μουσικό Σχολείο Αλεξ/πολης ξεκίνησε βιωματικό πρόγραμμα εκπαίδευσης των μαθητών και μαθητριών με τίτλο  Citius, Altius, Fortius (Πιο γρήγορα, πιο ψηλά, πιο δυνατά), σύνθημα των  Ολυμπιακών Αγώνων. .jpg

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα εντάσσεται στο πλαίσιο των  κινητικών, γνωστικών και κοινωνικών στόχων μαθήματος της Φυσικής Αγωγής και οι μαθητές /τριες  στο πλαίσιο αυτού:

1. Θα γνωρίσουν τα αθλητικά σωματεία κλασικού αθλητισμού της πόλης της Αλεξ/πολης (ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ, ΠΑΣ ΠΡΩΤΕΑΣ, ΔΡΟΜΕΑΣ ΘΡΑΚΗΣ), από καταξιωμένους καθηγητές Φυσικής Αγωγής / προπονητές των σωματείων αυτών.
  2. Θα προσεγγίσουν βιωματικά  αγωνίσματα  κλασικού αθλητισμού και τους κανονισμούς  αυτών.
  3. Θα  ενημερωθούν για τα πανελλαδικά εξεταζόμενα αγωνίσματα για την  εισαγωγή σε ΑΕΙ , Σχολές Σωμάτων Ασφαλείας, Στρατού κτλ.
  4. Θα διδαχθούν βασικές αρχές Αθλητικής Παιδείας ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ ,θέματα άσκησης  και  διατροφής.                                                                                                                                                                                                                                                           Κατά τη διάρκεια του εργαστηρίου  ελήφθησαν όλα τα  μέτρα προστασίας και πρόληψης διασποράς του Κορωνοϊού.