Βιολί

Περιεχόμενο του Μαθήματος του Βιολιού

Ένας από τους βασικούς στόχους του μαθήματος είναι τα παιδιά μετά το μάθημα να βγαίνουν με χαμόγελο, να είναι χαρούμενα και παράλληλα να έχουν αποκτήσει τις κατάλληλες μουσικές γνώσεις που θα γίνουν η βάση και για την μετέπειτα ενασχόλησή τους με την Μουσική και το Βιολί.

Άξονες:

• Ανάπτυξη των μουσικών ικανοτήτων του μαθητή (ακουστική ικανότητα, ρυθμός, μνήμη, σύνθετος συντονισμός κινήσεων)
  • Ανάγνωση και κατανόηση παρτιτούρας
  • Ανάπτυξη της τεχνικής του βιολιού
  • Ασκήσεις, μικρά κομμάτια και Concertos αυξανόμενης δυσκολίας
  • Αναπαραγωγή και αποστήθιση μουσικών κομματιών
  • Καλλιτεχνική ανάπτυξη μέσω της σύνθεσης απλών μελωδιών
  • Προετοιμασία για την εισαγωγή στα μουσικά σύνολα/ορχήστρα του σχολείου
  • Προετοιμασία για συναυλίες
  • Ανάπτυξη φαντασίας και μουσικών γνώσεων μέσω παρακολούθησης συναυλιών κλασικής μουσικής, όπερας, μπαλέτου.
  • Εύρεση ρεπερτορίου που να ταιριάζει στον χαρακτήρα & τις δεξιότητες του κάθε μαθητή

Η διδασκαλία αποτελείται από:

1. Ασκήσεις προθέρμανσης – τεχνικής
  2. Κλίμακες
  3. Μέθοδος εκμάθησης
  4. Σπουδές – γυμνάσματα
  5. Κονσέρτο

Τρόπος Αξιολόγησης:

Πέρα από τις εξετάσεις που διεξάγονται στο τέλος της χρονιάς, βασικά σημεία αξιολόγησης   του μαθητή κατά την διάρκεια του έτους είναι η συνέπεια στο μάθημα (εάν ο μαθητής έχει το όργανο και τα βιβλία του σε κάθε μάθημα), η συμπεριφορά του στη τάξη, η συνέπεια στη μελέτη στο σπίτι.